500-LECIE KLASZTORU

Święty Jan Chrzciciel, przyjaciel Oblubieńca to kolejny, po Świętych Pięciu Braciach Męczennikach, patron naszej kazimierskiej świątyni. Jego bezkompromisowość a równocześnie oddanie Mistrzowi i zrozumienie, że to On ma wzrastać, a Jan powinien się umniejszać, jest dla nas misjonarzy dużym zobowiązaniem. Obecnie jest bardzo wielu ludzi bez jakichkolwiek właściwości. Dlaczego? Bo lepiej nie mieć wyrazistych poglądów. W razie czego, można się dołączyć do silniejszego. Można poglądy zmodyfikować zgodnie z powszechnie panującą poprawnością polityczną i utylitaryzmem moralnym. Jan Chrzciciel był bardzo jednoznaczny. Miał jasne, klarowne poglądy. Przyznajmy, że jest dobrym patronem na nasze czasy, nie tylko dla misjonarzy, ale dla każdego, który nie chce płynąć z prądem wartkiego strumienia historii.

Odpust Narodzenie Jana Chrzciciela 22 czerwca 2014 r.

Jubileusz 500-lecia naszego kazimierskiego Klasztoru ma kilka szczytów w budowaniu zawartości tego niezwykłego wydarzenia. Jednym z nich jest odpust Narodzenia św. Jana Chrzciciela, 22 czerwca br., który był związany z św. Janem męczennikiem. Przypomnijmy, że w miejscu obecnego kościoła stała kaplica poświęcona towarzyszowi św. Benedykta, który był niepisanym liderem wyprawy z dalekiego Pereum do kraju Słowian. Dlatego głównym patronem jest niezłomny strażnik Bożej sprawy – Jan Chrzciciel, ale w jego tle mamy św. Jana, patrona Kazimierza Biskupiego, dobrego ucznia tego pierwszego.

Każdy jubileusz to intensywna modlitwa do św. Patrona. To czas zbliżania się razem z Nim do tronu łaski. W tym roku radości odpustowej przewodził, zgodnie z zamysłem, aby przypominać, że przez ponad 300 lat opiekunami naszego kościoła byli Franciszkanie, kolejny z nich o. Joel Kokott, przełożony konwentu jarocińskiego. Odprawił Eucharystię i wygłosił płomienne kazanie, w którym przedstawił św. Jana Chrzciciela jako obrońcę rodziny (upomniał króla Heroda, że rozbija małżeństwo swojego brata). Upomniał się o prawdziwych mężów, którzy dobrze rozumiejąc swoje powołanie, będą podporą dla najbliższych.

Po Mszy odbyła się procesja eucharystyczna, w której tradycyjnie podążały dwa bractwa św. Anny i Świętych Pięciu Braci Męczenników, orkiestra i druhowie OSP, poczty sztandarowe m.in. górniczej Braci oraz odrodzona asysta dziewczynek sypiących kwiaty, w liczbie dziewięciu.

Odpust ten duchowo ważny dla naszego Klasztoru nie jest jeszcze dobrze wyzyskany jako miejsce spotkania z ludźmi, nie tylko w kościele. Takie wydarzenia to także świętowanie, zabawa i radość o charakterze ludowym. To jest przed nami. W tym roku prosiliśmy świętych patronów o powołania do Misjonarzy św. Rodziny oraz o udaną rewitalizację naszego Klasztoru.

Adam Bajorski MSF