Baza

Okolica Kazimierza

Osobom przebywającym w naszym klasztorze z pewnością przypadnie do gustu okolica, która sprzyja bezpiecznemu i ciekawemu wypoczynkowi.

Puszcza Bieniszewska

Dla osób, które chcą spędzić trochę czasu obcując z przyrodą polecamy Puszczę Bieniszewską, która bezpośrednio przylega do Kazimierza Biskupiego. Puszcza objęta jest rezerwatem „Natura 2000” dzięki czemu zachowuje swój urok lasów pierwotnych. Spacerując po Puszczy można spotkać wiele gatunków zwierząt, posłuchać ptaków, zachwycić się naturalnymi rozlewiskami, bagnami lub starymi dębami.

Kameduli w Bieniszewie

Idąc przez Puszczę Bieniszewską (40 min. spaceru od Kazimierza Biskupiego) dojdziemy do ukrytego w centrum Puszczy klasztoru kamedułów. To jeden z dwóch czynnych w Polsce klasztorów eremickich (drugi jest w Krakowie). Tutaj mamy okazje zachwycić się doskonałą ciszą, dotknąć ducha życia pustelniczego, a od zakonników zakupić słoik miodu.

Okoliczne jeziora

Dla osób, które preferują więcej słońca i wody proponujemy spędzanie czasu nad jeziorami, których w okolicach Kazimierza nie brakuje. Zaledwie kilka kilometrów od Kazimierza Biskupiego (ok. 6 km) mamy do dyspozycji Jezioro Gosławskie, Jezioro Pątnowskie. Zaraz obok Jezioro Turkusowe, które warto zobaczyć ze względu na swój wyjątkowy kolor wody (nie wolno się w nim kąpać). Nieco dalej (15 km) można odwiedzić Ślesin, który kusi dobrze rozbudowaną bazą wypoczynkową. W Ślesinie, dla lubiących sporty wodne, istnieje możliwość popływania jachtem lub statkiem wycieczkowym.

Sanktuarium w Licheń

Myśląc o okolicach Kazimierza Biskupiego nie sposób nie wspomnieć o Sanktuarium Matki Bożej Licheńskiej w Licheniu Starym (19 km od Kazimierza Biskupiego). Największa w Polsce bazylika, widziana z okien naszego klasztoru, przyciąga rzesze pielgrzymów. To doskonała okazja nie tylko, by zobaczyć ogrom budowli ale przede wszystkim oddać cześć Matce Bożej przed cudownym obrazem, znajdującym się w głównej bazylice licheńskiej.

Zespół klasztorny w Lądzie

Osoby, które lubią architekturę sakralną, nie mogą przegapić możliwości zwiedzenia jednego z najstarszych opactw cysterskich w Polsce (26 km od Kazimierza Biskupiego). Klasztor w Lądzie został założony w XII w. Zachwyca swoją wyjątkowo monumentalną bryłą z pięknym jasnym barokowym wystrojem wnętrza. Obecnie kościół i klasztor są pod opieką salezjanów, którzy chętnie oprowadzą po obiekcie.

Wieża widokowa w Paprotni

Nieco dalej od Kazimierza Biskupiego (26 km) po pokonaniu 105 stopni można podziwiać panoramę okolicznych terenów. W Paprotni znajduje się 22 metrowa wieża widokowa. Konstrukcja wieży, z tarasem widokowym na wysokości 18 m. w kształcie okręgu, wykonana jest ze stali i drewna. Przy dobrej widoczności, dostrzec można m.in. bazylikę w Licheniu, elektrownie w Koninie i Turku, a może i nasz klasztor w Kazimierzu.